MARMARİS Otelleri
En iyi Oteller Burda
Puan 8

HOTEL PALMEA

Muğla'nın Marmaris Otelleri nden Ege'nin incisi, doğal güzellikleri ve mükemmel plajları ile ünlü Marmarisin en güzel bölgesinde yer alan otelimizde, sizler için özel dizayn edilmiş odalar ve eşsiz bir tatil için beklenen konforu hazırladık. Palmea Hotel müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla hertürlü detayı en incesine kadar düşünmüş. 


Puan 7

SESİN HOTEL MARMARİS

Sesin Hotel, yılların getirmiş olduğu hizmet tecrübesi ve profesyonel idari kadrosuyla, siz tatilinizi keyifle geçirin diye ihtiyaç duyabileceğiniz tüm olanakları mümkün kılmak üzere içtenlikle çalışmaktadır. Marmaris, Ege ve Akdeniz'in en güzel yönlerini ortak bir coğrafyada barındıran yegane tatil beldesidir.


Puan 9

MARMARİS PARK HOTEL

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Marmaris Park Hotel Geleneksel Türk mimarisi tarzında inşa edilmiş tesisimiz çam ağaçları gölgesindeki dar sokakları, küçük şirin villaları ve ana binasıyla küçük bir Türk köyünü anımsatıyor.


Puan 5

GOLDEN STAR MARMARİS

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Golden Star Hotel Marmaris, odalarına giriş, saat 14:00'ten itibaren başlar. Odalardan çıkış saati ise en geç 12:00'dir. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlıdır.  


Puan 9

SENTIDO SEA STAR

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Sentido Sea Star hotel Görkemli bir körfeze bakan, aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyacı karşılamak için kapsamlı bir Herşey Dahil programı sunar. Kısa bir mesafede ise alışveriş ve eğlence için bolca fırsat bulabilirsiniz.


Puan 8

ASLI HOTEL MARMARİS

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Aslı Hotel, odalarına giriş, saat 14:00'ten itibaren başlar. Odalardan çıkış saati ise en geç 12:00'dir. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlıdır.


Puan 6

AEGEAN PARK HOTEL

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Aegean Park Hotel Marmaris Otel bünyesinde hizmet veren Mini Club ise çocuklu aileler için düşünülmüştür. Aegean Park Hotel, sunmuş olduğu hizmetleri ve konforlu odaları ile sizleri bekliyor...


Puan 6

SONNEN HOTEL MARMARİS

Muğla'nın Marmaris Otellerinden Sonnen Hotel Marmaris, odalarına giriş, saat 14:00'ten itibaren başlar. Odalardan çıkış saati ise en geç 12:00'dir. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlıdır.


Puan 8

İDAŞ HOTEL

Muğla'nın Marmaris Otellerinden İdaş Hotel Marmaris odalarına giriş, saat 14.00'ten itibaren başlar. Odalardan çıkış saati ise en geç 12.00'dir. Tesise evcil hayvan kabul edilmiyor. Tesisin sigara içilmeyen odası mevcut. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlı.  


Puan 7

İDAŞ CLUB HOTEL

Muğla'nın Marmaris Otellerinden İdaş Club Hotel ,yemyeşil doğa içerisinde yer alan tesis mis gibi toprak kokusuyla adeta misafirlerini büyülemektedir. Büyük küçük her yaşa hitap eden Club İdaş Hotel, memnuniyet odaklı çalışmaktadır. 


12345678910...

MARMARİS

 MARMARİS Güneybatı Anadolu'nun dağları, ormanları  ve  koyları ile denizin birlikteliğine sahne olan Reşadiye  Yarımadası'nda ve Karia'nın ünlü liman kenti Physkos'ta  kurulan Marmaris, 866 km2 yüz Ölçüme sahip doğa  harikası bir yerleşim alanıdır. Ege Denizi ile Akdeniz  sularının birleştiği sahilde yer alan Marmaris; Gökova ve  Hisarönü Körfezleri ile Akdeniz kıyısında yaklaşık 100  adet doğal liman konumunda koy ve körfezi, adaları  çoğu yerde denizle bütünleşen 6500 hektar çam ve Günlük  "Sığla Ağacı" (Liquidamber Orientalis) ormanı, olağanüstü  doğal güzellikleri, sualtı zenginlikleri ve Güney Ege'nin en  büyük ve modern marinası ile Türkiye'nin uluslararası  turizm pazarında talep yaratan alternatif turizm ve  rekreasyon merkezidir.

Marmaris Otelleri 

Yüzyıllardan beri Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapan Marmaris doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirası ile de ilgi çekmektedir. Bir tatil beldesinden beklenilen tüm imkanları misafirlerinin önüne sunan şehirde hem kıyıya uzanan dağlardan yeşilin muhteşem görüntüsü ile büyülenebilir hem de sıcacık güneşin masmavi denizin ve incecik kumların keyfini çıkarabilirsiniz. Marmaris otel fiyatları, mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor. Yaz aylarında yükselen otel fiyatları bahar ve kış aylarında uygun fiyatlı olarak seyrediyor.

Muğla'nın dünyaca ünlü turizm beldesi olan Marmaris otelleri muhteşem doğası ve eşsiz tarihi eserleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaktadır. Kristal görünümündeki denizi ve benzersiz plajları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Marmaris, Türk turizmine damgasını vurmaktadır. Çam ağaçları ile çevrelenmiş doğal limanı ve palmiye ağaçları ile süslü kıyı şeridinde yer alan mimarisi Marmaris’i ideal bir tatil beldesi yapmaktadır.

Muğla Otelleri arasında yer alan 5 yıldızlı  Marmaris otelleri özellikle ailelerin tercihi olabiliyor. Bunlardan bazıları; Blue Bay Platinum Hotel, Green Nature Diamond Hotel, Mehtap Beach Hotel, Ideal Prime Beach, Grand Paşa Hotel, Golden Rock Beach Hotel. Ayrıca aileler yine özellikle Marmaris herşey dahil oteller de tercih edilebiliyor.

Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden biri olan Marmaris, hem karadan hem de havadan sağladığı ulaşım kolaylığı ile her yıl turizm sezonunda yerli yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Marmaris otel fiyatları belirli dönemlerde ve erken rezervasyon durumlarında farklılık göstermektedir. Marmaris en uygun konaklama imkânı sağlayan birbirinden farklı yüzlerce oteli ile her keseye hitap etmektedir. Marmaris otel fırsatları için maille haberleşebilir ya da fırsatları takip ederek mükemmel bir tatil yapabilirsiniz. İster beş yıldızlı ultra her şey dahil otellerde isterseniz küçük butik otellerde dilediğiniz şartlarda tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Marmaris’te her keseye uygun oteller bulunmaktadır. Oda kahvaltı, sadece oda, her şey dahil ve ultra her şey dahil hizmetler içeren otellerin yanı sıra tatil köyleri de Marmaris’te tatil yapmak isteyen her kesime uygun seçenekler içermektedir. Büyük oteller çocuk kulupleri ve bakım hizmetleri içermesi ve ayrıca aquaparkları, çocuk yüzme havuzları, su kaydırağı gibi ayrıcalıkları nedeniyle genelde çocuklu ailelerin tercihi olmaktadır.

Marmaris otelleri herşey dahil konsept seçenekleriyle misafirlerini ağırlıyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Marmaris otelleri, her şey dahil konsept içerisinde sabah, öğle ve akşam yemeklerini açık büfe olarak servis ediyor. Belirli saat aralıklarında açık büfe olarak servis edilen yemekler, ultra her şey dahil konsep olduğunda zaman kısıtlaması olmadan servis ediliyor. Otellerin sunduğu banana, jetski gibi aktiviteler ekstra olarak ücretlendiriliyor. Yerli ve yabancı içki seçenekleri ise otellerin insiyatifinde bulunuyor.

MARMARİS İKLİMİ  en belirgin  ikliminin  Marmaris, Akdeniz  özelliklerine sahiptir. Yörenin yaz ayları sıcak ve kurak,  kışları ise ılık ve yağışlıdır. Yılın yaklaşık 270 günü güneşli  geçen Marmaris'te; en yüksek ortalama sıcaklık (Temmuz)  28.2 derece, en düşük ortalama sıcaklık (Ocak) 10.4 derece, yıllık  ortalama deniz suyu sıcaklığı 20.6 derece, yıllık ortalama yağış  miktarı ise 1191 mm.dir.

MARMARİS TARİHİ  Karia'nın, Anadolu-Rodos-Mısır arasında önemli bir  ticaret limanı ve askeri üssü olan Physkos (Marmaris);  coğrafi konumu ve stratejik özellikleri nedeniyle, tarihte  ticaret gemilerinin uğrak yeri olmasının yanı sıra hem  karadan hem de denizden saldırılara hedef olmuştur. Yöre  M.ö. 1044 yılında İonialılar, M.Ö. 1000'de Dorlar tarafından  yönetilmiş ve bu dönemde 9 adet Dor koloni şehrinin  kurulmasıyla, Physkos'ta deniz ticareti büyük gelişme  göstermiştir.  

  M.Ö. VI. yüzyılda Lydia, M.Ö. 546 yılında Pers, MD'  333'te Makedonya Kralı Büyük İskender, M.Ö. 228 yılında  Pergamon (Bergama) Krallığı, M.Ö. 138'de Roma imparatorluğu yönetimine geçen Physkos; M.S. 395 yılında  Bizans, 1284'te yöreye egemen olan Menteşeoğulları, 1391  yılında ise Yıldırım Bayezıd Dönemi'ndeOsmanlı  İmparatorluğu'na katılmış ve Türkler'in bölgeyi fethinden  sonra, adı Marmaris olarak anılmaya başlanmıştır. 26 Mart  1522 tarihinde Marmaris'e gelen Kanun Sultan Süleyman,  Rodos Seferi süresince bir askeri üs olarak kullandığy  Marmaris Kalesi'ni, Rodos dönüşünde restore ettirmiştir.  1867 yılında ilçe olan ve 11 Mayıs 1919 - 5 Temmuz 1921  tarihleri arasında İtalyanlar tarafından işgal edilen  Marmaris, Cumhuriyetin ilanından sonra Muğla İli'nin  bir ilçesi ve günümüz Türkiyesi'nin uluslararası  standartlara sahip en gelişmiş turizm merkezi olmuştur. 

  TURİZM VARLIKLARI VE ÖZELLİKLERİ 

  A- DOĞAL VARLIKLAR  1.- Marmaris Milli Parkı "National Park”  Akdeniz-Ege Bölgeleri'nin geçiş alanında ve  Muğla/Marmaris İlçesi sınırları içinde yer alan 29.206  hektar alan, eşsiz coğrafi konumu ve endemik kaynak  değerleri nedeniyle 8 Mart 1996 tarihinde koruma altına  alınmış ve "Milli Park” ilan edilmiştir.  

  2.- Gezi ve Rekreasyon Alanları (Sightseeing)  a) Marmaris'in, Gökova Körfezi'nde (Kerme Körfezi)*  yer alan ve Mavi Yolculuk ( The Blue Voyage) yat turlarının  en çok tercih edilen etkileyici koyları ve rekreasyon alanları;  kuzeyden güneybatıya doğru sırasıyla Gelibolu Limanı,  Sedir Adası (Kleopatra Adası), Karacasöğüt, Okluk Koyu,  İngiliz Limanı, Löngöz, Yedi Adalar, Bördübet Limanı'dır.

  aa) Sedir Adası (Kleopatra Adası), Sedeir adası:Saray adası 
  (Kleopatra Adası): Sedir Adası; Orta Ada ve Küçük Ada olmak  Üzere 3 adadan oluşmaktadır. Saray Adası, Antik Cedreae  (Kedreai) Kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınmaktadır.  Adanın kuzeybatı yönündeki küçük koyda, halk arasında  Kleopatra'nın yüzdüğü  bulunmaktadır.  söylenen ünlü Kleopatra Plajı  bulunmaktadır.

  Bir efsaneye göre; Mısır Kraliçesi VII. Kleopatra ile  Romalı Generel Marcus Antonius'un bu koyda birlikte  oldukları, denize girdikleri ve buranın altın sarısı, iri taneli,  vücuda yapışmayan kumunun** Antonius tarafından  gemilerle Mısır'dan getirtildiği ifade edilmektedir.  

  Marcus Antonius'un (M.Ö.83-30), VII. Kleopatra  (M.Ö.69-30) ile yaklaşık 7 yıl süren romantik bir birliktelikte  yaşadığı belirtilmektedir. ilkçağ yazarları, VII. Kleopatra'nın;  kısa boylu, uzun burunlu, ince dudaklı ve uzun boyunlu  olduğunu, ancak çok zeki ve hırslı bir yapıya sahip  bulunduğunu ifade etmektedirler. 

  ab) İngiliz Limanı: Dağ, deniz ve bitki örtüsünün  muhteşem birliktelik sunduğu Gökova Körfezi'nde, kıyıya  kadar inen çam ağaçları arasında doğal bir gölü anımsatan  İngiliz Limanı, "Yat Turizmi”nin en ilgi çekici uğrak yeridir.

  "Bu Deniz Kızı, düşlerini süsleyen CENNET'e  erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı, kıtalar,  adalar, koylar dolaştı. Ta ki GÖKOVA'ya ulaşana kadar”.  "Ey dost, ALLAH'ın bizlere emanet ettiği bu DÜNYA  CENNETİ Gökova'nın sen de kıymetini bil. Onu koru,  sakın bozma, yakma, kirletme! Deniz Kızı'nı tekrar  yollara düşürme".  

   Ünlü deniz gezgini ve çevre dostu Sadun BORO'nun;  limanın girişine yaptırdığı "Deniz Kızı Heykeli"  ile  insanlara çevre bilinci konusunda verdiği anlamlı mesaj,  Yörenin doğa harikası çevre değerlerine duyulan hayranlığın  önemli bir göstergesidir. 

  ac) Bördübet Limam: Marmaris-Datça yolunun 29.  ki10metresinden, kuzeydeki Gökova Körfezi'ne (Gulf of  Gökova) ayrılan 9 km.lik yolla ulaşılan Bördübet limanı;  doğal sit kapsamında olup, sık çam ve günlük ağaçlarının  görünümündeki  Ormanları  oluşturduğu Amazon  Olağanüstü doğal güzellikleri, Norveç fiyortlarım  anımsatan çok sayıda koyları, sakin ve temiz denizi ile  mavi yolculuk ve jeep-safari turlarının yöredeki en etkileyici  gezi ve rekreasyon alanıdır.  

  b) Marmaris'in Bozburun (Loryma) Yarımadası'ndaki  Gezi (Sightseeing) ve Rekreasyon Alanları ise, yarımadanın  konumu itibariyle şöyle gruplandırılabilir:  

  ba) Günnücek Mesire Alanı: Marmaris'e 2 km.  uzaklıktadır. Günnücek; parfümeri ve ilaç sanayinde  kullanılan sığla yağının çıkarıldığı dünyadaki endemik bitki  türlerinden biri olan Günlük Ağaçları (Liquidamber  Orientalis), sığ plajı ve temiz denizi ile yörenin ünlü bir  rekreasyon alanıdır. 

  bb) Yalancı Boğaz: Marmaris'e 8 km. uzaklıktadır.  Nimara Yarımadası'nı karaya bağlayan doğal set  konumundaki Yalancı Boğaz; günlük tekne gezilerinin  (daily tour) önemli uğrak yeri olmasının yanı sıra, "Ahşap  Gulet Tekneleri”nin yapıldığı tersaneleriyle de ünlüdür.  

  bc) Cennet Adası: Marmaris Körfezi'nin karşısında,  Yalancı Boğaz ile karaya bağlanan Cennet Adası (Nimara  Yarımadası) aslında bir yarımada konumunda olup, zengin  bitki örtüsü ve temiz denizi ile tur teknelerinin ve yatların  önemli bir uğrak yeridir.  

  bd) İçmeler: Marmaris'e 10 km. uzaklıkta, yakın  geçmişte şifalı su kaynakları ile ünlü İçmeler Yöresi;  günümüzde plajı, denizi ve turistik tesisleri ile tanınan bir  turizm merkezidir.  

  be) Fosforlu Mağara: Turunç ve Kumlubük tekne  turlarının vazgeçilmez uğrak yeri olan doğal mağara; yeşil  ve turkuaz renkli suları, akvaryumu anımsatan jeolojik  özellikleriyle ilgi çeker. 

  bf) Turunç: Marmaris'e 21 km. uzaklıkta,  ormanlarla kaplı bir koyda, balığı, çam balı ve dağlarında  Yörük yaşamı (nomad life) ile ünlü Turunç; üçüncü kez  "Mavi Bayrak" alan iri kumlu plajı ve çivit mavisi temiz  denizi, su sporları ve trekking güzergahları, dalma "Skuba"  meraklıları için sualtı zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile  tekne gezilerinin ve jeep-safari turlarının en çok tercih  edilen turizm beldesidir.  

 bh) Çiftlik: Dağları çam ağaçlarıyla kaplı Çiftlik;  serin dağ havası, yörenin en güzel koyunda iri kumlu geniş  plajı, temiz denizi, koy girişindeki küçük adası ve çevresinde  dalma "Skuba” meraklıları için sualtı zenginlikleri ile  hem mavi yolculuk gezilerinin hem de jeep-safari turlarının  gözde tatil beldesidir.  

  bı) Bozukkale:  (Bozburun) Yarımadası'nın  güneyindeki son yerleşim alanı olan Bozukkale Koyu;  genellikle Bodrum-Datça-Marmaris-Fethiye-Antalya "Mavi  Yolculuk” seyahatlerinde yatların uğrak, konaklama ve  geçit yeridir.  

  bi) Bozburun:Marmaris - Bozburun Yarımadası'nın  güneybatısında, alternatif turizm yöresi konumundaki  Bozburun Kasabası; Gulet Tekneleri'nin yapım, bakım ve  Onarım merkezi olarak tanınmaktadır. Her yıl 26-28 Ekim  arasında "Uluslararası Bozburun Gulet  tarihleri  Festivali”nin çeşitli etkinliklerle kutlandığı Bozburun; kekik  kokan dağları, dik yamaçlı çok sayıda koyları ve adacıkları  ile yat turizmi için ilginç bir coğrafyaya sahiptir. 

  bj) Selimiye: Marmaris'e 35 km. uzaklıkta, her  mevsim bahar ve yazın yaşandığı balıkçı köyü Selimiye; çam  ve badem ağaçları ile kaplı yeşil tepeleri, yat turizmiiçin  doğa harikası koyları, her yerde girilebilen temiz denizi ile  mavi yolculuk gezilerinin önemli bir uğrak yeridir.  Ayrıca, balık ve bademi ile ünlü Selimiye, sakinlik  arayan doğa dostu potansiyel turistlerin karayoluyla kolayca  Ulaşabildikleri bir sayfiye ve tatil beldesidir. 

  bk) Turgut: Jeep-safari turlarının uğrak yeri olan  Turgut, trekking güzergahları ve zengin flora varlıkları olan  bir vadideki akarsuyun oluşturduğu yaklaşık 5 m  yükseklikten dökülen şelalesi ile ünlü bir yerleşimdir. 

  bl) Orhaniye: Hisarönü Körfezi'nde, çam ormanları  ile kaplı doğal bir koyda çok etkileyici coğrafi konuma sahip  olan Orhaniye; temiz ve sakin denizi, yöreye özgü küçük yat  limanı, koyun içinde yaklaşık 600 m. uzunluğunda ve 2 m.  genişliğinde kumul hareketleri sonucu oluşan ve efsanelere  konu olan doğa harikası "Kız Kumu"* ve Karia Antik Kenti  "Bybassion" kalıntıları ile hem yat turizmi, hem de jeep-safari turlarının çok fonksiyonlu gezi ve rekreasyon alanıdır. 

  bm) Hisarönü: Marmaris'e 23 km. uzaklıkta ve  kendi adıyla anılan körfezin sonunda yer alan Hisarönü;  orman ile denizin içiçe olduğu koyları, doğal güzellikleri ve m anzarası, çam kokulu havası, kaynak suları ve İnbükü kamp  alanları ile ünlü bir tatil yöresidir. 

  B.-MARMARİS  TARİHİ VE KÜLTÜREL YAPITLAR  1.- Türkler'den Önceki Dönem  a) Physkos: Karia Bölgesi'nin Ege ve Akdeniz'e  açılan önemli bir liman kenti olan Physkos, Marmaris'in 2  km. kuzeyindeki Asartepelde kurulmuştur.  Bugünkü kalıntılar arasında akropol ve Hellenistik  Çağ'a ait surlar bulunmaktadır. Physkos, Büyük İskender  Dönemi'nde Rodos'a bağlı bir yerleşim olarak önem  kazanmıştır.  

  b) Nimara (Cennet Adası): Marmaris Körfezi'nin  güneyinde yalancı boğazla ana karaya bağlanan cennet  Adası'nda, Nimara Antik yerleşim alanı yer almaktadır . Nimara yerleşiminde Bizans Dönemi'ne ait manastır ve  akropol yapı kalıntıları bulunmaktadır. 

  c) Amos: Turunç Beldesi, Kumlubük Koyu'nun  kuzeybatısındaki Asarcık Tepesi'nde kurulmuş Antik  Dönem'in önemli bir kenti olan Amostta; Hellenistik  Dönemle tarihlenen iyi korunmuş tiyatro, 2 m. kalınlığında,  4-5 m. yüksekliğindeki kent surları ve tapınak kalıntıları  bulunmaktadır.  1948 yılında Prof. Dr. George E. BEAN tarafından  Amos'ta yapılan kazılarda, kamuya ait tarım alanlarının  kiralanması aşamasında uygulanan; "kira karşılığının  "güvence verilişi",  ödenmesi”,  "toprağın kullanımı”  konularını içeren, M.Ö. 200 yılına ait üç adet kira  sözleşmesi (kontrat) yazıtının bulunması yörede ticari ve  ekonomik ilişkilere verilen önemin açık bir göstergesidir.  

  d) Saranda: Marmaris'e 45 km. uzaklıkta, Söğüt  Köyü'nün güneyinde yer alan Saranda; Hellenistik, Roma ve  Bizans Dönemleri'nin önemli bir yerleşimidir. Saranda'da  Geç Bizans Dönemi'ne ait kent kalıntıları bulunmaktadır. 

  e) Loryma: Antik Çağ'da Loryma Yarımadası  olarak bilinen Bozburun Yarımadası'nın güneybatısındaki  Bozuk Koyu'nda M.Ö. VII. yüzyılda kurulmuştur. Yerleşim  alanında; kenti çevreleyen sur kalıntıları, koyun girişini  kontrol eden dar ve uzun liman kalesi, kentin batısındaki  ovada Artemis Kutsal Alanı "Artemision Soteria”,koyun  batısında ise nekropol bulunmaktadır. Olumsuz hava  koşullarına karşı korunaklı olan Loryma limanı,  Peleponnes Savaşı'nda Atina donanmasına üs görevi  yapmıştır (Gürdal; 1998,s.26).  

  f) Bybassios: Orhaniye Beldesi'nde, Hisarönü  Körfezi'ne bakan bir tepenin yamacına kurulmuştur. Antik  Kent'in yapı kalıntıları, çam ormanları ile kaplı bir alanda  yer almaktadır.  

  g) Castabus (Kastabeia): Hisarönü Beldesi, Pazarlık  Tepesi'nde M.Ö. V. yüzyılda kurulmuş olan Castabus Antik  Kenti, döneminin önemli bir "sağlık merkezidir". Her yıl  "Castabeia Festivali"nin düzenlendiği kentte, özellikle  kadın hastaları iyileştirmesiyle ünlü Tanrıça Hemithia  adına M.Ö. IV. yüzyılda yapılmış İonia Tapınağı ve tiyatro  Yapı kalıntıları bulunmaktadır. 

  h) Cedreae(Kedreai): Gökova Körfezi'ndeki Sedir  Adası'nda kurulmuş olan bir Karia Kenti'dir. Rodos  Peraiası'ndaki en önemli yerleşimlerden birisi olan Cedreae;  surlarla çevrili olup, adanın doğu kesiminde Dor düzenİnde  yapılmış Apollon Tapınağı, Christian Bazilikası, kuzeydeki  bir tepede yönü körfeze bakan iyi durumdaki tiyatro  batıda ise agora yer almaktadır. Küçük Ada'da kentin  nekropol yapı kalıntıları bulunmaktadır. Arkeolojik  bulgulara ve yazıtlara göre, Cedreae Antik Kenti'nde Apollon  festivaller  atletizm yarışmaları  ve  onuruna  düzenlenmiştir.  Gerbekse "Gerbekilise" (Çiftlik), Hydas (Selimiye),  Erine (Hisarönü), Marmaris İlçesilnin henüz arkeolojik  araştırma yapılmamış diğer önemli Antik yerleşim  merkezleridir.  

  2.- Türk Dönemi  a) Marmaris Kalesi: Marmaris kent merkezinde en  önemli tarihi yapıt olan kale, Herodotos'a göre; ilk kez M.Ö.  3000'li yıllarda İonialılar tarafından yapılmış, M.Ö. 330  yılında Physkos'a egemen olan Büyük İskender, tahrip olan  kalenin stratejik önemi nedeniyle yeniden onarımını  yaptırmıştır. Evliya Çelebilnin Seyahatnamesi'ndeki bilgilere  göre kale, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman  tarafından 1522 yılında Rodos Seferi esnasında bugünkü  şekliyle büyütülerek yaptırılmış ve ordu burayı askeri üs  olarak kullanmıştır. Marmaris ve çevresinin en güzel  manzarasına sahip olan kale, 1980-1990 yılları arasında  orijinaline yakın bir şekilde restore ettirilmiştir. 1991  yılından itibaren müze olarak değerlendirilen kaleden,  kültürel ve sanatsal etkinlikler için yararlanılmaktadır.  

  b) Kervansaray: 1545 yılında yapılan klasik bir  Osmanlı yapıtıdır. Yedi küçük, bir büyük odası olan  kervansaray, Kemeraltı Mahallesi'nde bulunmakta ve  günümüzde turistik eşya satışlarının yapıldığı çarşı olarak  kullanılmaktadır.  

  c) İbrahim Ağa Camisi: Kemeraltl Mahallesi'ndeki  cami; 1789 yılında İbrahim Ağa tarafından yaptırılmış, tek  kubbeli ve şadırvanlı Osmanlı "önemi eseridir. 

  d) Sarıana Türbesi: Marmaris İlçe merkezinde,  denizcilere ve balıkçılara uğurlu gelen kehanetleriyle  ünlü Fatma Ana'nın (Sarıana) restore edilmiş türbesi  bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos  seferi'nden önce, Sarıana'nın hayır dualarını aldığı ve  elini öptugu ifade edilmektedir.  

  C.- MÜZELER  1.- Marmaris Müzesi  Marmaris Kalesi, 1980-1990 yılları arasında restore  edilerek 18 Haziran 1991 tarihinde müze olarak ziyarete  açılmıştır. Yedi adet galerisi bulunan kalenin, iki  galerisinde; Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemleri'ne ait  amphoralar, pişmiş topraktan yapılmış kandiller, cam  eserler ve sikkelerden oluşan arkeolojik eserler  sergilenmektedir. Etnografya galerisi ise, "Türk Evi"  şeklinde düzenlenmiş ve burada günlük yaşamla ilgili  eşyalar gösterime sunulmuştur. Kalenin diğer mekanları,  Marmaris'teki kültürel ve sanatsal etkinlikler için  kullanılmaktadır.          


Sizin için seçtiklerimiz